Bódai-Soós Judit: Udvari bajnokok (mese)
Hol volt, hol nem volt, talán itt, talán másutt, volt egyszer egy vidám, szép ország, ahol az emberek szerették, megbecsülték egymást, élvezték a munkájukat, sokat nevettek, játszottak és sportoltak. A sport volt ugyanis a legfőbb szórakozásuk.
Az ország királya is derűs ember volt, és szívesen rendezett sportversenyeket, sőt, alkalomadtán ő maga is benevezett egy-egy vetélkedésbe.
Volt ennek a királynak egy meseszép leánykája, Erzsike. Ő is igen mozgékony teremtés volt; lovagolt, úszott, táncolt, és még a királyi futballcsapatnak is tagja volt.
Amikor a leány eladó sorba került, szépségének híre bejárta az egész világot, és akkora sereg kérőt vonzott az országba, amekkorát azelőtt még senki se látott. Volt az udvarlók között király, herceg, császár; gazdag és fényes mindegyik, Erzsike mégis mihasznának látta mindet. Hiszen valójában máshoz sem értettek, csak a saját pompájuk, hatalmuk dicsőítéséhez. Nagyokat ettek, ittak, és lustán terpeszkedtek csillogó-villogó kincseik között. Éppen ezért, a király egy nap így fordult a kérőkhöz:
– Tisztelt urak, kedves barátaim! Örömmel látunk vendégül mindenkit országunkban, de bizony leányom kezét csak egyvalaki nyerheti el. És hogy ki lesz az a szerencsés, azt egy próbatétellel fogjuk eldönteni. Az a férfi lesz Erzsike férje, aki jobban lovagol, mint az én süket-néma szabóm, gyorsabban fut, mint az én féllábú inasom, és magasabb akadályt képes átugrani, mint az én vak szakácsom.
A sok kérő nem hitt a fülének. Azt gondolták, hogy a király a bolondját járatja velük.
– Hogyne lovagolnék jobban, mint egy süket-néma, hiszen az a lóval se tud szót érteni – mondta pökhendien az egyik.
– Bármikor legyőzöm futásban a féllábút – mondta egy másik –, hiszen az még rendesen megállni se képes egy lábon.
– Ha egy egyméteres akadályt kényelmesen átlépek, máris nyerek a vakkal szemben – okoskodott egy harmadik –, hisz az még azt se látja, amit át kell ugrani, és ha véletlenül jó irányba is indul a nekifutásnál, biztosan leveri az akadályt.
Az összes király, herceg, császár, aki Erzsike kezére pályázott, kacagva vállalta a próbatételt. Egyikük sem bízott a testi fogyatékossággal bíró emberek sikerében.
Önhittségük azonban hamarosan csorbát szenvedett. Ugyanis a süket-néma szabó volt az ország egyik legjobb lovasa. Sosem volt neki szavakra szüksége ahhoz, hogy megértesse magát a lovakkal; az érintések, mozdulatok beszédesebbek voltak minden kimondott szónál, és bizony már egészen kicsi gyermekkorától lovagolt.
A féllábú inasnak pedig volt egy erős, ruganyos műlába, és rengeteg edzés, gyakorlás után olyan gyors futó vált belőle, hogy nem sok kétlábú vehette volna fel vele a versenyt.
Aztán ott volt a vak szakács. Ha nem is látta az akadályt, amelyet át kellett ugrania, legjobb barátja mellette állt, s mindig a kellő pillanatban szólt, hogy mikor ugorjon. Így, a kettőjük közt lévő feltétlen bizalomnak és a rendszeres gyakorlásnak köszönhetően kiváló magasugróvá vált.
A királylány kezéért hirdetett versenyen az összes kényes-fényes, pökhendi kérő csúfos vereséget szenvedett, és szégyentől vörös fejjel kullogott haza.
Miután az összes kérő elhagyta az országot, a király aggodalmas arccal fordult Erzsikéhez:
– Ej, kislányom, talán mégsem volt jó ötlet ez a verseny, hiszen most egyetlen udvarlód sem maradt. Ki lesz majd a férjed?
– Ne aggódj emiatt, édesapám – mosolygott a lány –, van énnekem egy olyan udvarlóm, akinek szívesen lennék a felesége. Igaz, hogy nem király, nem császár, sőt, nem is gazdag, nincs neki se kincse, se fényes palotája, de szorgalmas, becsületes, és már egy ideje nagyon szeretjük egymást.
– Nocsak! – csodálkozott a király. – Vajon ki lehet az, aki elnyerte a szívedet? Jobban lovagol, mint az én süket-néma szabóm, gyorsabban fut, mint az én féllábú inasom, és magasabb akadályt képes átugrani, mint az én vak szakácsom?
– Azt nem tudom, édesapám – felelt mosolyogva a lány –, de mindhármuknak ő az edzője.
Ebből persze könnyen kitalálta a király, hogy Jánosról, az udvari edzőről van szó, aki bizony maga is jó néhány sportágban bizonyította már ügyességét, tehetségét. Ráadásul a király is nagyon kedvelte a fiút, ezért egyetlen szava se volt ellene. Örömmel adta áldását szerelmükre.
Hamarosan világraszóló lakodalmat csaptak, három éjjel, három nap vigadtak, táncoltak, és még ma is boldogan élnek, ha meg nem haltak.
Az író weboldala: www.juditti.hu